Liga Sprawiedliwych

Liga Sprawiedliwych – Klasyka ratowania świata

Liga Sprawiedliwych, czy też w oryginalnej wersji Justice League, to jedna z wielu animacji opowiadających o bohaterach z DC Comics, jednak wyróżnia ją to, że starzeje się jak wino, przemawiając do widza coraz bardziej.

Siedmiu wspaniałych

Ten serial animowany powstał w Stanach Zjednoczonych i był emitowany w latach 2000-2001. Liczył łącznie 52 odcinki, a potem również powstała jego kontynuacja – Liga Sprawiedliwych: Bez Granic.

Tytuł opowiada o siedmiu bohaterach: Supermanie, Wonder Woman, Batmanie, Zielonej Latarni, Flashu i Sokolicy, którzy postanawiają zjednoczyć swoje siły i razem zwalczać zło. Brzmi jak typowa kreskówka o superbohaterach, prawda?

Liga Sprawiedliwych

Bajki nie tylko dla dzieci

Liga Sprawiedliwych różni się od wielu innych kreskówek w tej tematyce sposobem prowadzenia fabuły. Zazwyczaj jedna przygoda nie zamyka się w jednym odcinku, a w dwóch bądź trzech, co świadczy trochę o fakcie, że zło nie poddaje się tak łatwo. Moim zdaniem, większość przedstawionych historii można uznać za ciekawe i skomplikowane na tyle, by nadawały się na filmową ekranizację (zamiast tego, co dostaliśmy w faktycznym filmie o Justice League…). Mogłoby się wydawać, że to tylko kreskówka dla dzieci, jednak serial traktuje widza bardzo poważnie, poruszając trudne tematy takie jak starość, śmierć czy nawet globalne ocieplenie. Nie raz też możemy zauważyć dwuznaczne dialogi, które na szczęście dla dzieci nie znaczą za wiele, ale dla dorosłej osoby mogą być ciekawą odmianą, nadającą realizmu do przedstawionych relacji.

Batman i Joker to nie wszystko

Postacie zostały ciekawie i konsekwentnie przedstawione. Nawet taki Superman, uznawany powszechnie za idealnego, ma swoje wady, a jego poczynania nie zawsze są odpowiednie. Relacje pomiędzy bohaterami również śledzi się z zainteresowaniem, a na rozwój niektórych czeka się z niecierpliwością. Antagoniści nie są po prostu “źli” – mają swoje motywy, mniej lub bardziej skomplikowane, a życiowe tragedie poszczególnych sprawiają, że trudno ich winić za obranie przestępczej drogi.

Liga Sprawiedliwych

Liga Sprawiedliwych: Robisz to źle

Pod względem wizualnym Liga Sprawiedliwych nie robi zbytnio wrażenia w dzisiejszych czasach, a niektóre pomysły – jak chociażby użycie animacji 3D do stworzenia czołówki – były zupełnie nietrafione, jednak nie jest to coś, czego nie da się wybaczyć i widać, że w sequelu nie popełnili już takich błędów. Muzykę również można uznać za plus tej serii.

Powstało wiele animowanych wersji przygód tej superbohaterskiej grupy, jednak uważam, że Liga Sprawiedliwych jest jedną z tych lepszych i żałuję, że poprzestano na jednej kontynuacji. Natomiast w latach 2016-2018 powstała zupełnie nowa kreskówka Justice League Action. Pomimo, że bohaterowie zostali tacy sami jak w Lidze Sprawiedliwych i Lidze Sprawiedliwych: Bez Granic, forma zupełnie się zmieniła. Projekty postaci zostały unowocześnione, co akurat może być powiewem świeżości, jednak w kwestii fabuły zmiany są trudniejsze do zaakceptowania – zamiast przygód trwających po dwa-trzy odcinki, dostajemy dwie krótkie historyjki w jednym dwudziestominutowym  epizodzie. Może jest to ciekawy sposób na przedstawienie wielu bohaterów, którzy wchodzą w skład o wiele większej Ligii niż tej oryginalnej siedmioosobowej, jednak brakuje tutaj bardziej skomplikowanych wątków czy budowania relacji pomiędzy postaciami, co tak bardzo lubiłam w serialu z początku XXI wieku. Mam nadzieję, że chociaż film Justice League vs Fatal Five z 2019 roku, który został utrzymany w tej samej kresce, będzie w jakimś stopniu dobrym przedłużeniem tej serii.

Liga Sprawiedliwych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *